Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stojí za povšimnutie, že krstný otec ambientu vydal Ódu na svetlo práve v zime. Sama o sebe je slnečná a príjemne lenivá, takže pôsobí ako príchod jari alebo náhle presvetlená jeseň. V odtieňoch žltej, zelenej a oranžovej prenáša človeka v priestore aj v čase, až má chuť priraďovať k tónom farby.
Prvý sólový album Briana Ena po siedmych rokoch sa vracia ku koreňom jeho tvorby aj k podstate žánru. Okamžite rozpoznateľný zvuk – koľko iných autorov ho má? – sa tentoraz presne hodí k rozťahaným Enovým kolážam. Pripomína STARS OF THE LID, dokonalých emisárov ťažkých viečok. Je hmatateľne sladký, nie však presladený.
„Lux“ je hudbou k myslenému aj konkrétnemu miestu. Ako inštaláciu ho mohli počuť návštevníci galérie v Turíne a ľudia v letiskových halách (spomeňte si na „Ambient 1: Music For Airports“). Znie veľmi intuitívne. Je rozdrobený na milión dielikov, takže neobsahuje žiadne silné motívy, a všetko podriaďuje iba abstraktnej nálade, do ktorej vĺn sa buď dá ponoriť, alebo nie – a vtedy sa rozlievajú navôkol a narážajú do stien.
Je zaujímavé počúvať, akou zmenou si prešiel žáner za vyše štyridsať rokov existencie. Cieľ zostáva – aspoň na chvíľu – rovnaký. Forma je naopak ešte dôležitejšia. Práve ona posúva tradičný koncept znova o kúsok dopredu.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.